Milyen fázisai vannak a növény életének?

Növénytermesztéssel foglalkozol, vagy tervezed a növénytermesztést, és először szeretnéd megtudni, hogyan is néz ki a növény életciklusa és hogyan zajlik? Akkor jó helyen jársz, összefoglaljuk, hogy mire érzékeny a növény, és mi segíti az egészséges növekedését az egyes életfázisokban. Ha ezt az emberhez hasonlítod, akkor te sem ihatsz sört ötévesen, de 20 évvel később (egy másik életfázisban) már hasznos lehet. Akármit is termesztesz, és érdekel a paradicsom, paprika vagy kender életciklusa, alapvetően ugyanez a ciklus érvényes mindegyikre.

Csírázási fázis - általában 10. napig tart

Az elsődleges fázis az, amikor a magból lassan kibújik egy kis csíra, és megkezdődik az élet kezdete. A magokat február végén és március folyamán csíráztatjuk. A sikeresebb csíráztatásra vonatkozó útmutatót egy külön cikkben tárgyaljuk. Fontos, hogy a magnak mindig elegendő nedvessége, melege és sötétsége legyen. Ez a három alapvető szabály a mag csírázási fázisában. Ezt az elsődleges fázist kivételes esetekben kihagyhatjuk, amikor vetéssel vagy dugványokból termesztünk. 

Palántafázis - általában az 5.-6. hétig tart

Ha a magunk kicsírázott, akkor átültethetjük a megfelelő földbe körülbelül 2 cm mélyen. A magot mindig gyökérrel lefelé ültetjük a földbe. A növény akkor is gyökeret ver, ha ezt a szabályt nem tartod be, de feleslegesen stresszeled a növényt. A csíra, ami a magból kibújik, a növény jövőbeli gyökere lesz. A csíra alatt a földnek már el kell érnie az első fény sugarait, hogy a növény tudja, milyen irányba nőjön. Egy héten belül a növény első levelei kibújnak a földből. Eljött az idő a megfelelő világításra az előneveléshez. Ha a jövőben egészséges és termékeny növényt szeretnél, az első hetekben elegendő fényt kell biztosítanod kék és piros spektrumú fényekkel. A színhőmérséklet tekintetében válaszd inkább a 6000K-t. Legjobb, ha tiszta kék (460nm) fényt keverünk kevés meleg fehér (3000K) fénnyel. Az időzítési periódust ebben a korai fázisban beállíthatjuk 20/4-re (20 óra világítás - 4 óra sötétség).

Növekedési fázis (vegetatív 18/6) - általában a 4. hónapig tart

A növekedési fázis nagyon hamar megkezdődik az előző fázis után. Már több levélréteg alakul ki, azonnal átállítjuk az időzítési periódust 18/6-ra (18 óra világítás és 6 óra sötétség). A növény több pihenést és kevesebb stresszt igényel, valamint ezzel utánozzuk a természetes hatásokat, amelyekhez a növények evolúció során hozzászoktak. Ebben a fázisban több kék fényt tartunk fenn, mint pirosat (nem olyan mértékben, mint a palántafázisban), bőségesen elegendő a hideg fény (5000K és annál magasabb) vagy a vegetatív fázisra szánt LED fény. A nátrium lámpák teljesítménye körülbelül 600W/m2 legyen, a LED világításé 300W/m2. Ne felejtsd el, hogy a növekedési fázis kulcsfontosságú a tápanyagok hozzáadásában. Korábban nem trágyázunk, mert az sokk lehet a növénynek, és megállhat a növekedés. A legtöbb tápanyag a növekedési fázis elején már kimerült, így a növekedésre szánt trágyákat használjuk, és inkább gyakrabban kis adagokban adjuk hozzá az öntözéshez, mint egyszerre nagy koncentrátumban.

Elővirágzási fázis (virágzó 12/12) - általában 2 hétig tart 

Most az időzítési periódust 12/12-re állítjuk (12 óra világítás és 12 óra alvás). A világítást átállítjuk vagy teljesen kicseréljük több piros spektrumúra, az úgynevezett virágzásra. Itt is érvényes az a szabály, hogy minél több fény, annál jobb. Erre a fázisra elkészítettük a virágzásra szánt világítás kategóriát. Ebben az életciklusban a növény minden erejével megpróbál minél gyorsabban és magasabbra nőni. A kendertermesztők tíz napon belül megtudják, hogy nőstény vagy hím növénnyel van-e dolguk. Az öntözéshez elkezdjük hozzáadni a virágzási fázisra szánt kiegészítő trágyát.

Virágzási fázis - általában 2-3 hónapig tart

A természetben ez a fázis július végén kezdődik és augusztus-szeptember folyamán zajlik. Mi már beállítottuk az időzítési periódust 12/12-re és a páratartalmat 30-40% körül. Gyakorlatban a teljes virágzási fázisnak 2-3 héttel a növekedési periódusról való átállás után kell bekövetkeznie. Itt nincs fénykorlátozás, minél több fényt biztosítasz a növénynek a virágzási fázisban, annál több termést fogsz betakarítani. Az LED világítás előnyei a virágzási fázisban vitathatatlanok, mivel a fényt szinte a növény csúcsához helyezheted, így magasabb százalékban tudja hasznosítani a kibocsátott fényt. Biztosíts elegendő légáramlást, hogy a helyiségben, ahol a növényeket tartod, ne halmozódjon fel a hő - ezt a légtechnikai kategóriában található termékekkel oldhatod meg. A teljes virágzási fázis 10-12 hetet vehet igénybe. Ne légy túl türelmetlen, adj időt a virágoknak a termés érleléséhez.

Betakarítási fázis

Ez a fázis már mindenkinek más, attól függően, hogy pontosan milyen növényt termeszt. Igyekeztem általánosan érvényes állításokat megfogalmazni a növények világára. Ha kendert termesztesz, itt fogod betakarítani a dús virágzatokat. Ha paradicsomot termesztesz, akkor olyan ízletes termésre számíthatsz, amit boltban nem találsz.

Összegzés

Mindenkinek, aki ezt a cikket olvasta, meg kell találnia azt, amit keresett. Ne feledd, hogy a növények már több száz millió éve velünk vannak, és a természet tökéletesítette őket. Ha nem vagy teljesen ügyetlen, mindig valami kinő belőle. Ha azonban fontos számodra az eredmény, akkor a megfelelő világítás kiválasztása a legfontosabb. A mai technológiával teli világban értelmetlen más típusú világítás után nézni, mint a növények növekedésére szolgáló LED világítás. Webáruházunkban sokféle és megfizethető terméket találsz, így biztos vagyok benne, hogy megtalálod a megfelelőt.