A tökéletes termés elérése - lépésről lépésre

növénytermesztés

A siker alapjai - minden lépés, amit tudnia kell

Minden kertész és termesztő ugyanarról álmodik - nagy és tökéletes termés, ízletes és nagy gyümölcsök. Ahhoz azonban, hogy ezt elérjük, ismernünk kell a termesztés minden lépését, minden fontos szempontot, információt, gyakorlatot és tényezőt. Minden termesztési módszer más lehetőségeket kínál. Hogyan használhatjuk ki ezeket a lehetőségeket maximálisan? Ma részletesen megnézzük az összes fontos lépést, és átadjuk Önnek az úgynevezett grow-how-t, amely segít elérni a legjobb eredményeket a termesztés során.

1. Szerves és ásványi műtrágyák - növényi táplálkozás

Jelentős különbség van a szerves és ásványi műtrágyák között, és ahhoz, hogy helyesen tudjuk termesztésüket, ismernünk kell ezt a különbséget. Minden a gyökereknél kezdődik. Ahhoz, hogy a növény különféle tápanyagokat tudjon felszívni, sok folyamatnak kell végbemennie a talajban. A növény kelátok és különböző ionok formájában veszi fel a tápanyagokat, amelyek a talajban élő organizmusok, gombák, baktériumok és kémiai reakciók hatására keletkeznek. Ezeket a természetes folyamatokat a szerves műtrágyákat tartalmazó termesztési közegben is felhasználják. A baktériumok a természetes műtrágyát a növény számára hasznos anyagokká alakítják, és általában nem kell foglalkozniuk sem az EC, sem a pH értékekkel. Az ásványi műtrágyák (Canna Terra, Coco, Aqua) ezzel szemben másképp működnek. Ezek kelátok és ionok formájában adnak tápanyagokat a növényeknek, amelyeket a gyökerek azonnal hasznosítanak. Ezeknél azonban gondosan figyelni kell az EC és pH értékeket.

2. Mi az az EC?

Az EC, azaz az elektromos vezetőképesség, megmutatja a vízben oldott sók mennyiségét. A vezetőképesség a csapvízben általában 0,3 - 0,6 mS/cm. Az EC-t ásványi műtrágyák és adalékok, például a Canna PK 13/14 segítségével növelhetjük.

3. Mennyire fontos a pH érték?

A pH érték meghatározza, hogy a növény mennyi és milyen tápanyagot képes felvenni. Az egyes tápanyagok csak korlátozott pH-tartományban érhetők el, konkrétan 5,0 - 6,5 pH között. Ha a környezet túl savas, azaz a pH-érték 5 alatt van, akkor a növény nem képes magnéziumot és kalciumot felvenni. Ha viszont a pH-érték túl magas, a növény nem tudja hasznosítani a rezet, mangánt és vasat. Ha a növény növekedési szakaszban van, tartsa a pH-t az említett tartományban, de amikor a virágzás fázisába lép, kezdje enyhén csökkenteni.

4. Hőmérséklet

A hőmérséklet kulcsfontosságú, és különféle módon kell megkülönböztetni. A levegő, a levelek, a gyökérzóna vagy a tápoldat hőmérséklete. Ha beltéri termesztésről van szó, a megfelelő fényviszonyok mellett a legjobb hőmérséklet 25-29 °C a világos időszakban, és 20 °C éjszaka. Fontos a levelek hőmérséklete is, amely meghatározza a növény légzését és a gyökerek által felvett víz mennyiségét. Az optimális hőmérséklet a gyökérzónában és a tápoldatban körülbelül 20 °C, és ez egész nap fennáll. Minél magasabb a hőmérséklet, annál kevesebb oxigén van a vízben. Azonban a növénynek oxigénre van szüksége a gyökérzónában.

5. Fotoszintézis

Ez egy kémiai reakció, amely során a növények cukrokat állítanak elő, amelyek az energiaforrásukat képezik, és fontosak a növekedésükhöz és fejlődésükhöz. Ehhez szükségük van széndioxidra, vízre és megfelelő hullámhosszúságú fényre. A fotoszintézis mellékterméke az oxigén, amelyet a növények aztán kilélegeznek. Ezért nagyon fontos biztosítani a növény számára a maximális fotoszintézist - tehát fényt, nedvességet és friss levegőt.

6. Fény

A termesztés során további nagyon fontos szempont a fény. A növények által hasznosított fény mennyisége különbözik a termesztési módszertől függően. A talajban ez kevesebb, mint a kókuszban vagy az aeropóniában. A fiatal növények kevesebb fényt igényelnek, mint a sűrűn beültetett felnőtt növények. Fontos a színspektrum is. A fotoszintetikusan aktív (PAR) a 400-700 nanométeres tartományban található fény. Az optimális fény a növekedési fázisban a vörös-kék spektrumú fény, amely segíti a levelek méretét és a szárak erősségét. Ellenben a virágzási fázisban a legjobb az Infravörös fény, amelynek a 700 nanométernél nagyobb vörös spektruma serkenti a virágzást és a termés kialakulását. A fény hatása a növekedési és virágzási fázisra a piros és infravörös spektrum mennyiségétől függ.

termesztés fény

7. Levegő

A levegőt gyakran alábecsülik a termesztés során. A termesztőteremben friss levegőt kell be- és kivezetni. A növénynek folyamatos és elegendő CO2-bevitelre van szüksége, hogy minden levél hatékony fotoszintézist végezhessen, és így a növény potenciális hozamát is elérje. Ha beltéri környezetben termeszti a növényeket, akkor percenként cserélje le a levegőt. Két köbméteres térfogatú terület esetén elegendő lehet egy ventilátor, amely 120 m³/óra légáramot biztosít. Nagyon fontos a levegő keringése a növények körül is. 

8. Víz 

A víz minősége nagyon fontos tényező. A termesztés során a vízkeménység és főleg az érdekli, hogy a víz alkalmas-e a növények számára. Az alkalmatlan víz tartalmazhat vegyszereket, klórokat, nátriumot vagy nehézfémeket. Ha saját kútvizet tervez használni, részletes elemzést kell végeztetnie. Hogyan különböztetjük meg a vizet?

termesztés víz

  • Normál víz (EC 0,4 - 0,5)
  • Lágy víz (EC < 0,4)
  • Kemény víz (EC > 0,5)

Bár a vízkeménység nem feltétlenül áll összefüggésben az EC-vel, a városi vízellátókból származó víz esetében az EC alapján lehet irányítani. Hagyja az ivóvizet 12 órán át állni, hogy a klórértékek elpárologjanak. A felszíni vízből (tó, esővíz) származó vizet csak szabadföldi termesztéshez kell használni.

9. Öntözés 

Az öntözés ugyanolyan fontos, mint az összes felsorolt tényező. Mennyi vizet kell adni a növényeknek, és milyen gyakran? Ha a talaj túl száraz vagy éppen túl nedves, kárt okozhat a növény gyökerében, ami az egész termést megsemmisítheti. Azt mondják, hogy négy- hat liter vízre van szükség egy négyzetméternyi növényzetnek naponta. Természetesen azonban függ a hőmérséklettől és a környezeti páratartalomtól is. 

Mikor öntözni? Amikor a növény 50% -át felhasználta az előző öntözés vízmennyiségének. Hogyan lehet ezt felismerni? Legjobban a súly alapján - megméri a növényt száraz talajjal, majd nedves talajjal. A következő napon az öntözés után észre fogja venni a súlyveszteséget.

10. Vigyázat, kártevők és növénybetegségek

A termesztés során számos kártevővel és különféle növénybetegségekkel találkozhat. Fontosabb, mint a kártevők elleni harc, az elsődleges megelőzés! 

Hogyan lehet felismerni, hogy a növény kártevők által támadva van? Figyelje gondosan a növényeket, keresse a különféle foltokat, pöttyöket, főleg a levelek területén.
Ne becsülje alá a levegő áramlását - a penész szereti a pangó levegőt és a magas páratartalmat. 

11. Tápanyaghiány

A növény megfelelő növekedéséhez szükség van elegendő tápanyagra. A hiányt gyakran a leveleken lehet felismerni - foltok jelennek meg rajtuk, a levelek színe megváltozik, összegörbülnek, és a növény fejlődése lelassul. Sokszor a talaj pH-értéke lehet a probléma, rossz klímaviszonyok vagy nem megfelelő öntözés miatt. Amikor a levelek problémákat mutatnak, ellenőrizze az összes lehetséges okot, és mérje meg a talaj pH-értékét. 

termesztés tápanyagok

12. Soha ne keverje össze a tápanyagok és a talajkeverékek márkáit 

Mert komoly problémát okozhat. Általában minden márka olyan termékeket kínál, amelyek tökéletesen kiegészítik egymást, és így a növények megkapják a megfelelő tápanyagokat az összes ciklus fázisában. Ha azonban például a Plagron Alga Grow terméket használja, és a BioBizz BioBloom termékkel keveri, akkor a egyensúly felborul.