Mit tegyen, ha a napfény nem elégséges? Mesterséges világítás vagyis a csoda, amit növényei imádni fognak.

Mit tegyünk, ha a napfény nem elegendő? Mesterséges világítás vagyis a csoda, amit növényei imádni fognak

Az utóbbi években előtérbe került a növények termesztése a szabadban kívül, amely egyre népszerűbb a termesztők körében. Az idő fejlődik, vele együtt a technológia is, az emberek pedig igyekeznek lépést tartani, ami gyakran új technikák és gyakorlatok kipróbálását igényli a növénytermesztés során. Minden jó termesztő jól tudja, hogy a napfény az egyik legfontosabb szükséglet a növények számára. De mit tehetünk, ha a növényeknek nem jut elég napfény?
 
Nyáron ezt a problémát ritkán kell megoldanunk, és a növények tökéletesen fejlődnek. De télen, ha az ember szeretné folytatni a termesztést, különböző alternatívákhoz kell folyamodnia, amelyek helyettesítik a napfényt. Az egyik nagyon hatékony megoldás a LED világítás, amely hatalmas népszerűségnek örvend a termesztők körében.
 
Az növények számára létezik néhány mesterséges világítási lehetőség, ezért jó lenne, ha mindegyikükről beszélnénk, felfednénk az előnyeiket, és kiválasztanánk a legjobbat, amely teljesíti az összes követelményt, amelyért növényeink a legjobban megköszönik - minőségi növekedéssel és bőséges terméssel.
 

Milyen típusú növénytermesztési fények léteznek, és melyek a legjobbak?

Wolfram izzó

  • A hagyományos izzó a legismertebb, de egyben a legkevésbé hatékony fényforrás. A termesztés során inkább hőforrásként működnek, mint fényforrásként. Az izzók beszerzési költsége nagyon alacsony, de alacsony hatékonyságuk miatt végül a legdrágábbak lesznek számunkra. A szobanövények termesztéséhez ez az izzó elegendő lehet, de például a zöldség nem köszöni meg ezt a mesterséges fényforrást. Az izzók élettartama gyakran 750 és 1000 óra között mozog.

Fénylőcső

  • A fénycsövek és a CFL lámpák fényforrása. Csak olyan T5 vagy T8 csöveket kell vásárolnia, amelyeket HO-ként jelölnek, és teljes spektrumú fényük van. Azok, amelyek széles körben elérhetők az üzletekben és nagy láncokban, általában nem a növénytermesztésre készülnek, ezért azok megvásárlását nem is kell fontolóra venni. Élettartamuk gyakran 20 000 óra körül mozog.

Magas intenzitású kisülési lámpák

  • Az ilyen fények magukban foglalják a nátrium-halogenideket, a magasnyomású nátriumot és különféle fémeket. Az összes ilyen funkcióhoz terhelés szükséges a magas ionizációs feszültség eléréséhez. Ez a mesterséges fényforrás forma minden bizonnyal jobb, mint az előző két említett. Gyakran mutatják a legtöbb hőt, akár 250°C-ig. Csak az a tény, hogy az energia nagy része hő sugárzásává alakul át, nem fényes, azt mutatja, hogy ez sem lesz a legmegfelelőbb fényforrás a növények számára. Az ilyen fények használatához általában extra légcserélő berendezést használnak, amely kiegyensúlyozza a helyiség klímáját. Élettartamuk gyakran körülbelül 10 000 óra.

Plazma

  • Az elektrodák és szálak nélküli teljes spektrumú fény garantált előállítása. Hatékonyak hasonlóan a fénycsövekhez, sajnos azonban sok hőt termelnek, és magas beszerzési költségűek. Az élettartamuk kb. 20 000 óra.

LED technológia 

  • És itt van a legjobb lehetőség - az LED világítás, amit a növényeid már az első bekapcsoláskor megkedvelnek. Az utóbbi időben az LED fények hatalmas népszerűségnek örvendenek minden olyan termesztő körében, aki úgy döntött, hogy szenvedélyét a szabadban is folytatja a téli hónapokban. Hatékonyságuk a lehető legmagasabb, hatékonyak és magas teljesítményt nyújtanak. Azonos vagy kisebb méretű lámpatestekkel, mint a kisülési vagy plazmafények, ugyanannyi fluoreszkáló anyagot szállítanak, de kisebb hőveszteséggel és kb. felére csökkentett elektromos fogyasztással. Élettartamuk a korábban említettek közül a legmagasabb - 50 000 óra.