Milyen típusú LED chipek léteznek

Bevezetés a LED technológiába

Villamos energiával való világítás nem új ötlet, hiszen mindannyian kézben tartottunk már valaha egy izzót, azonban ez a technológia több mint 120 éves. A hagyományos izzókkal szemben, melyek wolfrámszállal rendelkeznek, hatékonyságuk mindössze 5% (azaz egy 100W izzó 95W hőt és 5W fényt termel).

A világítástechnológia további evolúcióját a LED chipek jelentik, melyek hatékonyságukban akár 40%-os is lehetnek a hagyományos izzókhoz képest. Ez lehetővé teszi, hogy azonos vagy nagyobb fényáramot (lm) érjünk el olyan LED lámpákkal, melyek teljesítménye mindössze a hagyományos izzóknak a tizede. Mindez azt jelenti, hogy elektromos energiát takaríthat meg anélkül, hogy a világítás minőségében kompromisszumot kellene kötnie.

Ezt a technológiát azok is elsajátították, akik például growboxokban növényeket termesztenek. Ezért született a növények számára kialakított LED világítás. A dióda konstrukciójának köszönhetően, melynek gyártásakor meghatározhatjuk a fény hullámhosszának (spektrum) eloszlását, olyan növénytermesztő fényeket készíthetünk, amelyek eddig példa nélküli hatékonysággal rendelkeznek.

A maximális hatékonyság eléréséhez alkalmazott technológiák

A fő szerkezeti módszer a különböző dióda szettek használata különböző fény spektrummal. Ennek a tervezésnek a fő előnye, hogy csak azokat a hullámhosszakat állítja elő, amelyekre a növénynek a legnagyobb szüksége van (vörös, rózsaszín, kék és infravörös), tehát minden fényteljesítmény teljes mértékben kihasználható. Erre példa a LMG600 fény.

A második típusú chip, a többspektrumos fehér LED chipek, a napfényt igyekszik minél jobban imitálni. Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a fényük összetevői között nemcsak a vörös, rózsaszín, kék és infravörös hullámhosszak találhatók meg, hanem a zöld is. Az összes szín kombinációjával egy chipek, a fény fehérnek tűnik. Ez a megoldás lehetővé teszi a maximum hozamot a termésből, és egyúttal kellemes a nappali helyiségekben. Erre példa a SANSI márkájú izzók.

Mindkét módszerhez SMD chip (Surface Mounted Diode) típusú diódákat használnak. Ezek a jelenlegi piacon leggyakrabban használt LED chip típusok. Az árukhoz való hozzáférhetőség mellett az előnyük a hosszú élettartam is, akár 50 000 óra is lehet. Ezek a chipek méretük miatt is alkalmasak a flexibilis LED szalagokhoz.

Néhány fény a COB (Chip-on-board) technológia segítségével készül, melyek több tíz vagy akár száz LED diódából állnak egyetlen nagy chipeken. Ennek a megoldásnak az előnye a megfizethető ár és a kompakt kialakítás. A COB chip önmagában egy alacsony sugárzási szögű hátránnyal rendelkezik, és ezért minden fényünk üveglencsével van ellátva, amely szétszórja a sugárzó fényt 120° szögben. Például a mi GROW reflektorunk.

A legkönnyebben felismerhető és a DIP diódák által alkotott tervezés. Ezek hengeres kivitelűek, és két lábuk van az áramkörhöz való csatlakozáshoz. Ma már csak ott alkalmazzák, ahol az érzékelő paneljein vagy az infravörös távirányítók emittereiként kell kibírniük az időjárást.

A HPLED (High-Power LED) diódák konstrukciójukban hasonlítanak a DIP diódákhoz, de teljesítményük elegendő a közvetlen világításhoz. Fő alkalmazási területük a hordozható lámpák.

Az utolsó nagy kategóriát a Filament diódák alkotják. Műszakilag ugyanolyanok, mint a COB chipek, de azok felépítését imitálják, mint a hagyományos izzóknál, amelyekről az elején volt szó.