LED technológiák növénytermesztéshez

Mindenki tudja, hogy a növények nélkül a fénytelenségben elpusztulnak, és ha kevés van belőle, az sem jó. Gyakran a kis termesztők sem boldogulnak csak a napfény segítségével, ezért itt van a LED technológia!

Még nem olyan régen ez a technológia csak az elektronikai eszközök funkcióinak ellenőrzésére szolgált. Azonban az "LED-ek" gyors fejlődésen mentek keresztül, és most már vezető szerepet töltenek be az világításban, különösen a környezetvédelemre való törekvés miatt.

Miért érdemes LED technológiával termeszteni?

A LED lámpákat az jellemzi, hogy különböző chipek (LED-ek) kombinációjával bármilyen fénytérspektrumot lehet létrehozni és dinamikusan változtatni. Mivel minden növény kicsit más fényviszonyokat igényel, ezért a LED lámpák hatalmas előnyt jelentenek. A kibocsátott fény spektrumát bármikor testre szabhatjuk a növényének megfelelően.

Először meg kell értenünk, mi is az a "fény". A fény az elektromágneses sugárzás egy része, minél nagyobb a frekvenciája, annál rövidebb a hullámhossza. Például a vörös fényt a 620 - 750 nm hullámhossztartományban és a 500 THz frekvenciájú tartományban találjuk meg, míg a látható spektrum másik végén a kék fényt a 450 - 475 nm hullámhossztartományban és a 730 THz frekvencián találjuk meg.

 vlnova delka svetla pro led

Bármit, amit a látásunk segítségével látunk, az színnel (vagy pigmenttel) rendelkezik, a fényt pedig visszaveri vagy elnyeli. A növények számára a legfontosabb a klór A és B. A klór A és B mindkettő fényt elnyel a kék és a vörös színnek megfelelő hullámhosszon. Például a zöld fényt szinte egyáltalán nem szívják fel (vagy csak abszolút minimumot), mivel a növény tökéletesen visszaveri (ez egyébként az a ok, amiért a növények zöldek, a zöld fény ellentétben a többi hullámhosszal nem tudja elnyelni).

ucinne vlnove delky pro fotosyntezu

Fehér vagy többspektrumú fény a termesztéshez?

Elméletileg a növények számára a fény lehetne fehér (tartalmaz minden 390-700 nm közötti hullámhosszt), de ez biztosan nem lenne olyan hatékony. Mivel a klasszikus fehér világítás minimális mértékben tartalmaz olyan hullámhosszakat, amelyek ideálisak a növények számára történő növekedéshez, vagy akár az egyes hullámhosszakáron túlmutat, hogy ugyanazt az effektust elérje, hosszabb ideig kellene világítanunk a növényre.

A növények csak a természetes fehér (nappali) fény körülbelül 20%-át tudják felhasználni. Tehát ha a növényeket csak azon a spektrumon világítjuk meg, amelyre a növényeknek szükségük van, és tökéletesen fel tudják venni (piros és kék), akkor ezzel akár 80%-kal növelhetjük a növényvilágítás hatékonyságát.