FAQ - Leggyakoribb kérdések a növényvilágítással kapcsolatban

Te magyarázza el a növények számára szükséges fényt?

Ebben a cikkben megpróbálunk válaszolni a növényvilágítással kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre.

Megfelelő megoldás-e a LED világítás a növények számára?

Igen, ez a leghatékonyabb és leghatékonyabb módja a növények otthoni termesztésének, elsősorban az alacsony fogyasztás és a növények igényeinek megfelelő spektrális beállítás miatt. Hatékonyabb, mint például a HPS (nátrium-lámpák) vagy más fénycsövek.

Milyen színű fény a legjobb a növények számára?

A növények a fény színét leginkább a kék színű tartományban (400–520 nm) és a vörös színű tartományban (610–720 nm) kedvelik. Ezért a kínálatban sokféle LED világítást talál, amely lila fényt bocsát ki (kék + piros) - ez a szín támogatja a növények fotoszintézisét. Azonban a növények képesek használni más színű fényeket is, csak nem olyan nagy mértékben.

Mennyi ideig kell világítanom a növényeket?

A leggyakoribb és alapvető szabály az, hogy a vegetatív állapotú növények számára naponta 14-18 órát világítsunk. A virágzó növények esetében ajánlott a fotoperiódust 12/12-re átállítani -> 12 órát világítunk, majd 12 órát a növénynek sötétben kell lennie. Tartsa észben, hogy különböző növényfajoknak különböző mennyiségű fényre van szükségük.

Szükségük van-e a növények zöld fényre?

Igen és nem. Zöld fény nélkül a növények valószínűleg jobban teljesítenek, mint ha a piros vagy kék fényt eltávolítanák. Azonban a nézet, hogy a növények nem képesek használni a zöld fényt, egy mítosz. A növények képesek használni a levelekben a zöld vagy sárga spektrumot is.

Szükségük van-e a növényeknek sötétre, vagy világíthatok 24/7?

A növényeknek valóban szükségük van a sötéthez a teljes kifejlődéshez és a későbbi minőségi terméshez. Ha folyamatosan világítja a növényeket, hosszú távon ártalmas lehet. A megfelelő anyagcseréhez és a stressz enyhítéséhez a növénynek mindig váltakoznia kell a fény és a sötétség között. Végül is ez természetes és egészséges.

Vékonyítja a növényeket a LED világítás alatt?

Valószínűleg nem sikerül elég sok növényt elégetni. A növénynek ki kellene érnie a növényvilágítást, hogy megérintse a leveleket, hogy égés létrejöhessen. Tartsa legalább 10 cm távolságot a fényforrás és a növény teteje között, és biztonságos lesz. Továbbá, tartsa észben, hogy minden növény másféle fényintenzitást igényel. Ha néhány kevésbé igényes növénynek meg kell kapnia az indirekt fényt a maximális 150 mikromol másodpercenként, és egy erős növényi világítást ad az 700 mikromolnak, a levelek világítani, majd sárgulni és barnulni kezdenek. Ebben az esetben mérje le a fényt az én üzletemben, és elmondjuk, hogy milyen magasságban kell elhelyezni a lámpát ahhoz, hogy ne égjen le.

Mennyibe kerül a LED növényvilágítás üzemeltetése?

A számolás nagyon egyszerű, de erre is néha rákérdeznek. Mindig a tényleges lámpa felvételével számolunk, az üzletben a paraméter neve "Teljesítmény" vagy "LED Teljesítmény". Ez a szám mutatja meg, hogy egy lámpa hány wattot fogyaszt egy óra alatt. A másik adat, amelyre szükségünk van, az elektromos áram ára, ez kW áronként van megadva. Jelenleg, 2021-ben az elektromos ár körülbelül 4,7 CZK/kW. Tehát ha például egy 150W LED lámpát vásárolunk, és tudni akarjuk a virágzási fázisban az energiafogyasztást, amikor a fényperiódust napi 12 órára állítjuk, akkor megszorozzuk a 150-t 12-tel = 1800 -> átváltjuk kW-ra -> 1800/1000 = 1,8 kW. Most elvégzünk egy utolsó számolást, amely megmutatja az energia költségét naponta 1,8 * 4,7 = 8,46. A napi üzemeltetési költség egy 150W-os lámpa esetében otthoni termesztés során a virágzási fázisban 8,5 CZK.

A hasonlításhoz az egész virágzási fázis (3 hónapig tartó) 765 CZK-ba kerül! Ha hagyományos izzót használnánk, ez körülbelül 1900 CZK-ba kerülne.

Van különbség a növényeknek szánt izzók és a szokásos izzók között?

Igen, a növényi izzók a növények szempontjából tervezték, és az LED chipek és a fény spektruma ennek megfelelően alakult ki. Ez a spektrum gyakran nem megfelelő az emberi szem számára, például a "lila" fény alatt a legtöbb színt nem lehet megkülönböztetni. Ha a teljes spektrumú világítást választja a növények számára, például a SANSI gyártó világítása, akkor azokat az izzókat akár normál otthoni világításként is használhatja, és nem zavarja az emberi szemet.

Képes-e az műfénnyel helyettesíteni a napsütést a növények számára?

Igen, a növényeknek fényre van szükségük az életükhöz, nem feltétlenül napsütésre, hogy a fotoszintézis megfelelően működjön. Különösen a növekedési fázisban az előnevelt növények számára az mesterséges fény alatt való előnevelés nagyon népszerű és kiváló eredmények érhetők el. A gyümölcsfázisban valószínűleg jobb eredményeket érhet el a napos helyeken, energiatakarékosabb is, de a mai időjárás kiszámíthatatlan (élmény egy ökológiai válságban). Tehát figyelembe véve az összes tényezőt, az egész cikluson át tartó beltéri termesztés biztonságos, és nagyon hasonló eredményeket érhet el.

Termel-e hőt a LED lámpa?

Igen, természetesen a LED chipek nagyon melegek a működés során, ezért soha ne érintse meg a lámpákat használat közben.

Milyen fényt használjak a növény növekedési fázisához?

Általában ajánlott a kék színű fény nagyobb mennyiségű használata. A legegyszerűbb és hatékonyabb megoldás egy teljes spektrumú lámpa használata fehér fényrel és 4000 - 5500 Kelvin kromatikussággal. A megfelelő fény mennyiségének megléte a növény egészséges növekedése szempontjából kulcsfontosságú, amelynek 300 - 600 mikromol másodpercenként kell lennie.

Milyen fényt használjak a növények virágzási fázisához?

Ebben az esetben azt javasoljuk, hogy inkább a vörös színű fény mennyiségét használja. Ha teljes spektrumú világítást választ, akkor tartsa meg a kromatikusságot valahol 2500 - 4000 Kelvin között. Vagy legalább is erős képviselőjével. Vagy válasszon lila spektrumot, ahol a vörös monokromatikus chipek kifejezetten a kék előtt vannak. A fény intenzitása a virágzási fázisban különbözik a különböző növénytípusok esetében, általában 850 - 1300 mikromol másodpercenként kell lennie. Több kísérletben bebizonyosodott, hogy minél több fényt kap a növény, annál jobb termést kap.